ul. A. Mickiewicza 40, 28-200 Staszów
tel./fax: (15) 864 27 11

biuro@osir.staszow.pl

I Bieg do Serca Kołłątaja

W sobotę, 29 kwietnia w Staszowie odbył się I Bieg do serca Kołłątaja. Wydarzenie było częścią oficjalnych obchodów 226 rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja..Bieg ma być stałym punktem obchodów Święta Konstytucji w Staszowie. Oprócz biegu na trasie Staszów - Wiśniowa odbył sie również marsz Nordic Walking oraz organizowany przez Koło Grodzkie PTTK w Staszowie Rowerowy Rajd Kołłątajowski na dystansie 25 km. Przed biegiem i marszem odbyły sie zawody dzieci i młodzieży ze staszowskich szkół na dystansach 100, 200 i 400 metrów.

Start biegu i marszu wyznaczono na parkingu przy ul.Cmentarnej w Staszowie. Na starcie pojawiło się 100 zawodników z całej Polski.Podczas 10 km biegu i marszu zawodnicy mogli podziwiać liczne jeziorka krasowe otulone malowniczymi Lasami Golejowskimi. Meta znajdowała się na terenie zabytkowego parku obok barokowo-klasycystycznego pałacu w Wiśniowej.

Zwycięzcą wśród mężczyzn był Damian Walczak (Staszów) z klubu SKB Kraśnik Nr startowy 80. Trasę pokonał w 33 minuty i 4 sekundy. Drugie miejsce zajął Damian Noga (Kłoda) z klubu Grupy Azoty Siarkopol Nr startowy 48 z wynikiem 00:33:33, a trzecie Bartosz Szymański ( Katowice) z klubu Niewymiękacze Nr startowy 75 z wynikiem 00:36:08

Wśród kobiet w biegu zwyciężyła Ewa Woś( Rytwiany) Nr startowy 88 z wynikiem 00:47:46 . Druga na mecie była Dominika Przywara ( Mielec) z klubu Zabiegani Mielec Nr startowy 58 z wynikiem 00:47:55. Trzecie miejsce wśród kobiet wywalczyła Małgorzata Gad ( Wiśniowa) Nr startowy 18 z wynikiem 00:48:13.

W kategorii „Najlepszy Staszowianin” oraz „Najlepsza Staszowianka” puchary i nagrody rzeczowe otrzymali: Katarzyna Kowalczewska i Damian Walczak.

Dla wszystkich zawodników przygotowano elektroniczny pomiar czasu oparty na systemie Gepard, numery startowe z chipem pomiarowym, pakiety startowe, biuro zawodów, pamiątkowe medale, nagrody rzeczowe i finansowe dla najlepszych oraz gorący posiłek, który przygotowli starżacy z OSP.

Zawodnicy Nordic Walking wystartowali pół godziny po biegaczach. Wśród mężczyzn pierwszy na mecie był Jacek Wiśniewski z Sandomierza z klubu UKS Siedleszczany Nr startowy 182. Drugie miejsce zajął Tomasz Wojtowicz z miejscowości Widacz Nr startowy 184 , a trzeci na mecie był Zdzisław Wiatrowski z miejscowości Kaliszany Nr startowy 180. Wśród kobiet zwyciężyła Dorota Rejman z Tarnobrzega z klubu UKS Siedleszczany Nr startowy 164. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Tylutki z tego samego klubu co zwyciężczyni Nr startowy 178. Trzecie miejsce zajęła Krystyna Styga z Kolbuszowej Nr startowy 170.

Organizatorami biegu byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „ReKultura” i Nadleśnictwem Staszów. Patronat honorowy nad biegiem objął Minister Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej Witold Bańka, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć. Sponsorem głównym I Biegu do Serca Kołłątaja była Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A w Grzybowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia, które publikujemy na naszym profilu facebook i w galerii.